De ontvangst was vlak bij station Arnhem waar iedereen kon genieten van een lekkere lunch. Na de lunch werd plaats genomen in de bus om het projectgebied te verkennen. Tijdens de busrit gaf van Peter van ’t Hoog, omgevingsmanager bij ViA15 een presentatie. Hij vertelde over de lange geschiedenis, de cofinanciering van de regio en de inpassingsmaatregelen die gepaard gaan met het verlengen van de A15 en het verbreden van de A12. Op een aantal interessante punten langs het tracé werd gestopt en uitgestapt om maximaal een voorstelling te kunnen maken van hoe de weg wordt aangelegd. Het project zit immers nog in de aanbestedingsfase. De oplevering wordt verzien tussen 2022-2024.
In één van de door Rijkswaterstaat aangekocht objecten, een oude boerderij in de buurtgemeenschap Helhoek, stapte het gezelschap uit voor het bespreken van een aantal casus in vier groepen. De projectorganisatie had casusbeschrijvingen of dilemma’s voorbereid die het aan de groep wilde voorleggen. Vanuit de eigen ervaringen en kennis werd gesproken over de verschillende thema’s.
Na een uur weer de bus in op weg naar de locatie van de toekomstige brug over het Pannerdensch Kanaal aan rand van het Natura2000 gebied. Dit is tevens de locatie waar de Betuweroute de tunnel ingaat. Ook weer een hotspot van formaat. Ecoloog Victor Ruhr nam de groep mee en vertelde over de bijzondere diersoorten die in het gebied voorkomen en welke maatregelen het project daarvoor al heeft getroffen. De aanleg van een infrastructureel project in een Natura2000 gebied vraagt terecht om een andere benadering.
Op de weg terug in de bus werd de deelnemers van de dag verzocht hun indrukken of suggesties voor de projectorganisatie mee te geven. Deze reacties zijn hieronder terug te vinden.
- De Vught Regeling biedt een kans in het geval van lastige schadegevallen.
- Ik moet snel aan de slag met Kabels en Leidingen!
- Wat is een “greenfield” aanleg ingrijpend….. ?
- Goed beeld gekregen van de uitdagingen van ViA15 in relatie tot omgeving. Dit neem ik mee in gedachte bij de aanbesteding als marktpartij!
- Vraag een natuur inclusief ontwerp met de uitgangspunten wat Rws vooraf realiseert, afgestemd ( memo) met rvo
- Klopt! Met name om mensen die niet weg kunnen uit hun woning toch een kans te geven deze te verkopen. Initiatief van de gemeente rijksinfravught.nl
- Neem afstand van je vraagstuk en ga na of je dit wel met communicatie kan oplossen of dat je dat (eerst) anders kan benaderen.
- Ondanks dat je met greenfield denkt de ruimte hebben km de weg aan te leggen, is het een uitdaging om het ruimtebeslag tijdens te uitvoering zo minimaal mogelijk te houden
- Voor de volgende die een POM Summerschool gaat organiseren wacht een flinke uitdaging om dit te evenaren (zeer gevarieerd programma)
- Indrukwekkend en de impact door het vrije veld is enorm. Omgevingsmanagement zit goed in elkaar en is herkenbaar in andere grote rws projecten
- Voor mij een mooie gelegenheid om de vele aspecten van Omgevingsmanagement te ervaren aan de hand van het project, de complexiteit, vele partijen en hun belangen. Enorm interessant!
- Omgevingsteam ViA15: ga de uitdaging aan om – op het juiste moment – de omgeving actief en volledig te informeren over de precieze gevolgen van tolheffing
- Wat ik mee wil geven is het volgende : soms loop je als Rijkswaterstaat tegen de grenzen aan van je bevoegdheden en verantwoordelijkheden en kun je kwesties niet oplossen hoewel die het project kunnen versnellen c.q. het draagvlak kunnen vergroten. Een analyse van wat je grote stakeholders (m.n. Overheden) wel zouden kunnen doen en de bereidheid daartoe aftasten kan wellicht uitkomst bieden. Veel succes verder met dit boeiende project en dank voor de inspirerende middag! Jeroen Verheijen
- Mooi te zien hoe er tijdens deze excursie gebruik is gemaakt van ons beeldmateriaal; wellicht ook interessant voor andere projecten waarbij jullie , als bijvoorbeeld omgevingsmanager, bij betrokken zijn !! The Imagineers Sneek
- Verleggen van K&L maak goede afspraken en leg deze vast. Denk niet dat het vanzelf goed gaat, betrek tijdig alle stakeholder, ook de vergunningverleners.
- Input van omgevingsmanagers zeer welkom bij het ontwikkelen van communicatie en participatie platform; veel over gehoord vandaag
- Tip voor ViA15: omdenken over tol: In hoeverre biedt dit ook kansen in het kader van smart mobility? Regio is hier flink mee bezig, daar kan dit wellicht aan bijdragen (bijv. duurder in spits).
- Bedankt voor het delen vandaag!
Paul Hoogerwerf, Antea Group
- Met de tolbrug wordt de pannerdenschkanaal oversteek goedkoper voor de weggebruiker. Met de loo-veerpont kost het je nu €2,40.
- Voor de uitvoeringsovereenkomsten met de gemeente, provincie e.d zorg voor een update moment zodra de aannemer is geselecteerd.
- Leerzaam om te horen wat RWS allemaal doet in de omgeving vooraf aan start uitvoering! Nuttig te weten en als kader voor tenders. Bedankt! Getriggerd door de PAS en ecologie!
- Ik zou het op prijs stellen als jullie de ‘opbrengst’ van deze dag (wat het jullie als project gebracht heeft) zouden willen delen via de site van het POM.
- Complimenten aan Team ViA15 ! Leuk, leerzaam en perfect verzorgd!
- Bedankt voor deze middag.
De dag werd zoals het hoort afgesloten met een drankje en bijbehorende snack . Hierna volgde uiteraard de stoere (bouw)verhalen ;-).
Niels Vrije
Stakeholdermanager Projectbureau ViA15 Rijkswaterstaat